Kyber, DeFi Likiditesini Artırmak için Polygon ile Ortaklık Kuruyor

This post was originally published on Kyber Network

Hem Ethereum hem de Polygon’da likiditeyi artırmak için likidite sağlayıcılarına ~30 milyon dolar ödül verilecek.

KIP-9'un KyberDAO’da onaylanmasının ardından, Kyber’ın likidite merkezindeki yeni protokol olan Kyber DMM’nin (Dinamik Piyasa Yapıcı) 30 Haziran’da Polygon ağında devreye alınacağını paylaşmaktan büyük heyecan duyuyoruz.

Bu geliştirme, Polygon ve Ethereum’daki ilk likidite madenciliği programımız olan ve ~30 milyon dolarlık ödüllü “Rainmaker”ın lansmanı ile birlikte gerçekleşecek!

Polygon Nedir?

Polygon, Ethereum ölçeklendirme ve altyapı geliştirmesi için popüler ve kullanımı kolay bir platformdur. 6,5 milyar dolardan fazla Ether ve Ethereum tabanlı token, Polygon’daki akıllı sözleşmelerde kilitlenmiştir ve Polygon’un ekosistemi üzerinde 356'dan fazla proje inşa edilmektedir. Polygon, DeFi kullanıcıları için daha düşük gas maliyetleri ve daha hızlı blok işleme süresi ile ilgi çekici bir Ethereum ölçeklendirme çözümü sunar.

DeFi Likiditesini Artırmak için Polygon ile Ortaklık Kuruyoruz

Kyber, başarılı bir Kyber DMM dağıtımı sağlamak, DeFi için likiditeyi artırmak ve Polygon’a daha fazla kullanıcı, geliştirici ve Dapp getirmek için Polygon ekibiyle yakın bir şekilde çalışacak.

Sermaye açısından son derece verimli ve esnek bir likidite protokolü olan Kyber DMM, Polygon’un Dapps ve DeFi kullanım senaryolarından oluşan ekosistemine hitap edebilir ve likidite sağlayıcılarının sermayelerinin kullanımını en üst düzeye çıkarmasını sağlayabilir. Ayrıca, Kyber DMM’nin Polygon üzerinde kullanılması, alım satım ve likidite sağlanması sırasında uygun maliyetli bir kullanıcı deneyimi sağlar.

biswap

Kyber DMM’nin Polygon’a taşınmasıyla, oluşan alım satım ücretlerinin bir kısmı KyberDAO’ya gidecek ve Ethereum’daki mevcut Kyber DMM protokol dağıtımını tamamlayacak.

Likidite, herhangi bir DeFi ekosisteminde çok önemli bir unsurdur ve Kyber DMM protokolü aracılığıyla Polygon’da likiditeyi artırmaya yardımcı olmak için Kyber Network ile çalışmaktan memnuniyet duyuyoruz!

– Sandeep Nailwal, Polygon’da Co-founder ve COO

Rainmaker Likidite Madenciliği Programı

30 Haziran’dan itibaren Rainmaker programı, uygun Kyber DMM likidite sağlayıcılarına (LP’ler) 3 ay boyunca yaklaşık olarak toplam 30 milyon $’lık ödül dağıtacak. Amaç, uygun token çiftlerinde yüksek verim sağlayarak likidite sağlayıcılarını ve geliştiricilerini Kyber DMM kullanmaya teşvik etmek ve bu süreçte hem Polygon hem de Ethereum DeFi ekosistemleri için likiditeyi artırmaktır.

Likidite sağlayıcıları, program döneminde protokol ücretlerinin yanı sıra ek KNC veya MATIC (Kyber ve Polygon’un yönetim token’ları) ödülleri kazanmak için uygun likidite madenciliği havuzlarında stake edebilecekleri DMM LP token‘larını (likidite havuzu paylarını temsil eder) alırlar.

1. Polygon’da Likidite Madenciliği

Programın Polygon aşaması 2 ay sürecektir. Ortaklığımızın bir parçası olarak, Kyber ve Polygon, altı uygun güçlendirilmiş havuzda sırasıyla 2,52 milyon KNC token’ı (~5 milyon dolar) ve 500,000 dolar değerinde MATIC token’ı dağıtacak:

 • USDT-USDC (AMP=200)
 • USDC-ETH (AMP=1.6)
 • USDC-DAI (AMP=200)
 • MATIC-DAI (AMP=1.5)
 • KNC-ETH (AMP=1.9)
 • KNC-MATIC (AMP=1.7)

KNC ve MATIC ödülleri, daha fazla ödül kazanmak için KNC veya MATIC havuzlarına likidite eklemek için de kullanılabilir. Ayrıca KNC, Kyber’ın yönetimine katılmak ve oylama sonrası ödül kazanmak için KyberDAO’da stake de edilebilir.

2. Ethereum’da Likidite Madenciliği

Rainmaker programının Ethereum aşaması 3 ay boyunca devam edecek ve ödül olarak 12,6 milyon KNC (~25 milyon $) beş uygun güçlendirilmiş likidite havuzunda dağıtılacak:

 • USDT-USDC (AMP=200)
 • USDT-ETH (AMP=1.5)
 • USDT-WBTC (AMP=1.5)
 • WBTC-ETH (AMP=2)
 • KNC-ETH (AMP=1.9)

Rainmaker hakkında daha fazla ayrıntıyı 30 Haziran’a yakın bir zamanda paylaşacağız! Takipte kalın.

Neden Kyber DMM?

Kyber DMM likidite sağlayıcıları, ek KNC ve MATIC ödülü almanın yanı sıra, tipik AMM’lerde bulunmayan bir dizi önemli avantajdan yararlanır.

 • Güçlendirilmiş Havuzlar: Likidite sağlayıcıları, sermaye verimliliğini büyük ölçüde artıran güçlendirilmiş likidite havuzlarını seçme esnekliğine sahiptir. Aynı havuz ve alım satım boyutuyla, fiyat aralığında (örneğin USDC/USDT) düşük değişkenliğe sahip istikrarlı token çiftleri, diğer platformlara kıyasla 100–200 kata kadar daha iyi olabilir. Likidite sağlayıcılarına daha az sermaye ile daha iyi fiyatlar sağlayabilir ve likidite sağlayanlar daha fazla ödül alabilirler.
 • Dinamik Ücretler: Protokol ücretleri, havuzda otomatik olarak toplanan ücretlerle, getirileri en üst düzeye çıkarmak ve likidite sağlayıcıları için permenant loss etkisini azaltmak için piyasa koşullarına göre dinamik olarak ayarlanır.
 • Tamamen İzinsiz: Herkes Kyber DMM havuzlarına likidite ekleyebilir; herhangi bir Dapp veya kullanıcı bu likiditeye erişebilir. Kyber DMM, zaten 1inch ve Matcha ile entegre çalışıyor ve daha fazla işbirliği de yolda!
 • 3. Taraf Oracle Yok: Harici oracle risklerine karşı savunmasız değildir.
 • Güvenliğe Önem Verir: Kyber DMM kod tabanı, hem ekip tarafından hem de Chain Security gibi dış denetçiler tarafından denetlendi ve kritik bir sorun bulunamadı. Topluluk incelemesi için Github’da açık kaynak kodlu olarak paylaşılmaktadır. Kyber DMM ayrıca merkezi olmayan sigorta sağlayıcısı Unslashed Finance tarafından 20 Milyon $’a kadar teminat altındadır.

DeFi Geliştiricilerini ve Likidite Sağlayıcılarını Davet Ediyoruz

Kyber’ın vizyonu, DeFi için sürdürülebilir bir likidite altyapısı sunmaktır ve bu, Polygon gibi hızla büyüyen ekosistemleri de kapsar. Polygon ortaklığı ve 30 milyon dolarlık Rainmaker likidite madenciliği programı, Kyber DMM protokolünün güçlü faydalarını sergilemeye yardımcı olacaktır. Aynı zamanda Kyber’daki ve Polygon ekosistemindeki kullanıcı, geliştirici ve Dapp’lerin sayısını artırmanın yanı sıra DeFi için de likiditeyi büyük ölçüde artırmaya yönelik önemli bir adımdır.

Bu ortaklık sayesinde, Polygon’un canlı ekosistemi, sermaye açısından verimli ve esnek Kyber DMM protokolüne erişim kazanacak ve bunun daha fazla likidite sağlayıcısını, alım satım yapan kişileri ve geliştiricileri merkezi olmayan finans dünyasına etkin bir şekilde katılmaları için teşvik edeceğine inanıyoruz.”

– Loi Luu, Kyber Network Co-Founder

Dinamik ücretlerin, daha yüksek sermaye verimliliğinin ve ek KNC ve MATIC getirisinin keyfini çıkarmak için tüm DeFi katılımcılarını Kyber DMM’ye likidite eklemeye davet ediyoruz.

Kyber DMM ile inşa etmek isteyen geliştiriciler lütfen geliştirici belgelerimize göz atın.

ETHGlobal HackMoney online hackathon’unda biz de varız!

Varlıklarınızı Polygon’a nasıl bağlayacağınız ve Rainmaker programına nasıl katılacağınız hakkında daha fazla bilgi 30 Haziran civarında sağlanacaktır.

Güncel kalmak için bizi Twitter ve Discord’da da takip edebilirsiniz.

Kyber ile her zaman ileriye!

Polygon Hakkında

Polygon, Ethereum ölçeklendirme ve altyapı geliştirmesi için en iyi yapılandırılmış, kullanımı kolay platformlardan biridir. Temel bileşeni Polygon SDK’dır: Plazma,Optimistic Rollup, zkRollup, Validium gibi güvenli zincirler ve esneklik ile bağımsızlık için tasarlanmış Poligon POS gibi bağımsız zincirler oluşturmayı ve de birbirine bağlamayı destekleyen modüler ile oluşturulan esnek bir framework. Polygon’un ölçeklendirme çözümleri, 400'ün üzerinde Dapp ile, ~200M txns ve ~1.3M+ kullanıcıyla yaygın bir şekilde benimsendi.

Polygon hakkında daha fazla bilgi edinmek için lütfen https://polygon.technology/ adresini ziyaret edin.

Kyber Network Hakkında

Kyber Network, DeFi için sürdürülebilir bir likidite altyapısı sağlamayı hedefliyor. Bir likidite merkezi olarak Kyber; Dapps, toplayıcılar, DeFi platformları ve alım satım yapan kullanıcıları gibi alıcılara en iyi oranları sağlamak için çeşitli protokollerden ve kaynaklardan gelen likiditeyi birbirine bağlar.

Kyber Network’e herkes likidite katkısında bulunabilir. Merkeziyetsiz uygulamalar, likidite ihtiyaçlarına bağlı olarak farklı protokolleri entegre edebilir. Geliştiriciler Kyber’ı kullanarak anında token takas hizmetleri, ERC20 ödeme akışları ve finansal DApp’ler de dahil olmak üzere yenilikçi uygulamalar oluşturabilir ve bu da herhangi bir token’ın istenilen her yerde kullanılabilir olduğu bir dünya oluşturmaya yardımcı olur.

Kyber, 100'den fazla entegre projeye güç veriyor ve kuruluşundan bu yana 5 milyar ABD dolarının üzerinde işlemin gerçekleştirilmesini sağladı.

Çeviri: Ece Belgin (Kyber Network CM)

Türkiye Topluluğumuza Sosyal Medyadan da Ulaşın ⬇️

🇹🇷 Twitter | Telegram | Discord (TR Kanalı Var)

🌎 Global: Twitter(Kyber Network)| Twitter(KyberDAO) | Telegram ⭐

Discord | Website | Forum | Blog | Twitter | Reddit | Facebook | Developer Portal | Kyber Tracker | KyberWidget Generator | Github | Kyber DMM | Kyber DMM Docs

#Turkish #Ethereum


Kyber, DeFi Likiditesini Artırmak için Polygon ile Ortaklık Kuruyor was originally published in Kyber Network on Medium, where people are continuing the conversation by highlighting and responding to this story.

Leave a Comment